Jak używać blendy fotograficznej?

| 0 Komentarzy
Blenda umożliwia swobodne operowanie naturalnym światłem. Jak wykorzystać blendę podczas fotografowania?

Spis treści:

  1. Jak działa blenda fotograficzna?
  2. Jakie są rodzaje blend fotograficznych?
  3. Jaki wariant blendy fotograficznej wybrać?
  4. Jak stosować blendę fotograficzną?

Jak działa blenda fotograficzna?

Blenda to nic innego, jak płaski i lekki ekran odbijający światło. Blenda fotograficzna potrafi znakomicie odmienić fotografie, dobrze doświetlić kadr bez efektu mocnych kontrastów świetlnych.

  • Blenda fotograficzna to płaski element, który przytrzymuje się lub sytuuje w taki sposób, by odbijał zastane światło w odpowiednim kierunku. To pozwala delikatnie doświetlić ciemniejsze punkty w kadrze bez stosowania lampy błyskowej.
  • W zależności od tego, po jaką blendę sięgniemy i z jakim tłem fotograficznym mamy do czynienia, można uzyskać efekt miękkiego światła o białym, złotym lub srebrnym kolorze.
  • Blenda to podstawowy element wśród profesjonalnych akcesoriów fotograficznych. Nie kosztuje wiele, a stwarza szerokie możliwości.
  • Blenda fotograficzna jest niezastąpiona w plenerze. W studiach fotograficznych można korzystać z lamp i innych akcesoriów fotograficznych, a przy zdjęciach plenerowych doskonale sprawdza się blenda.

Polecane bledny fotograficzne

Jakie są rodzaje blend fotograficznych?

Oferta akcesoriów fotograficznych jest szeroka i zróżnicowana. Same blendy dla fotografów są dostępne w kilku różnych wariantach. Można podzielić je ze względu na kolor oraz ze względu na kształt.

  • Blenda okrągła – nie jest duża, dlatego nie oświetlimy nią całej postaci w karze. Może przydać się w fotografii portretowej lub w fotografii produktu.
  • Blenda trójkątna – bardzo poręczna i niewielka. Te cechy czynią ją idealnym wyborem do zastosowania w zdjęciach portretowych.
  • Blenda prostokątna – największa z dostępnych wariantów. Można z jej pomocą dodać blasku w niemal całym kadrze.

Każda z wyżej wymienionych wersji blendy fotograficznej może być dostępna w różnych wariantach kolorystycznych. Oto najpopularniejsze:

  • Blenda biała – wprowadza do kadru białe odbicie światła. Zapewnia miękki blask, który nie zaburza kolorystyki zdjęcia.
  • Blenda złota – dodaje zdjęciom delikatnie złotawego, ciepłego światła. Świetnie podkreśla świetliste, słoneczne kadry.
  • Blenda srebrna – wprowadza do kadru chłodne odbicia światła.

Jaki wariant blendy fotograficznej wybrać?

Każdy rodzaj blendy fotograficznej znajduje swoje zastosowanie w określonych sytuacjach. Wybór może być następujący:

  • Zakup pojedynczej blendy z czarnym tłem – teoretycznie to najmniej uniwersalne rozwiązanie, ale w praktyce może zdarzyć się, że będzie potrzebne idealnie czarne tło, które znajdziemy na odwrocie blendy. Blendy jednostronne mają również tę zaletę, że można stosować ich kilka na raz, by jeszcze sprawniej operować światłem, a ich rewersy nie będą odbijały żadnych niepożądanych zajączków świetlnych.
  • Zakup blendy dwustronnej – to bardzo popularny wybór, który powoduje, że można mieć dwa różne efekty po jednym zakupie. Jeśli blenda jest użytkowana sporadycznie, to będzie to doskonały wybór.
  • Zakup blendy 5 w 1 – sprzęt fotograficzny potrafi zaskoczyć funkcjonalnością. Nie inaczej jest w przypadku akcesoriów. W sprzedaży można znaleźć blendy 5 w 1, które posiadają jedną część zasadniczą oraz nakładki, które można zakładać i zdejmować według uznania.

Jak stosować blendę fotograficzną?

Stosowanie akcesoriów takich, jak blenda, statyw fotograficzny lub namiot bezcieniowy nie jest trudne, choć wymaga wprawy, by uzyskane efekty były zadowalające. Zanim wybierzemy się na sesję, warto potrenować operowanie blendą. Jeśli dysponujemy statywem fotograficznym, to możemy samodzielnie zapozować, przytrzymując blendę i sprawdzając, jakie efekty uzyskamy.

  • Kolor blendy warto dobrać do fotografowanych obiektów. Przykład: osoby o dojrzałej cerze bardzo korzystnie wychodzą na zdjęciach portretowych, które wykonano przy użyciu białej blendy, a niekorzystnie wyglądają na zdjęciach zrobionych ze srebrną blendą.
  • Blenda może zdjęciom również zaszkodzić – jeśli zbyt mocno doświetlimy kadr, wyeliminowane zostaną naturalne cienie, które dodawały głębi i trójwymiarowości. Fotografowanie z blendą to często metoda prób i błędów, aż dojdzie się do wprawy.
  • Kolor blendy warto dobrać do tła – jeśli znajdujemy się na tle ściany o chłodnej, specyficznej tonacji (na przykład błękitnej), złota blenda będzie raczej kiepskim wyborem, bo narzuci złotawy odcień światła w sytuacji, gdy najlepiej prezentowałoby się światło srebrne lub białe.

Blenda fotograficzna nie zastąpi profesjonalnego studia fotograficznego, lamp, lampy błyskowej i tym podobnych akcesoriów i sprzętów fotograficznych, ale będzie świetnym rozwiązaniem do zastosowań plenerowych i domowych, sprawdzi się też w warsztacie początkującego fotografa.

5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:52
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.